Sokrates-väittelykilpailun ohjelma julkaistu!

Suomen suurimman lukiolaisten väittelykilpailun ohjelma on nyt julkaistu! Sokrates-väittelykilpailussa kohtaavat kymmenet joukkueet lukiosta ympäri Suomen. Väittelyiden teemat liikkuvat Nufitin teeman “Absurdi” ympärillä. Väittelykilpailuun on vapaa pääsy.

VÄITTELYOHJELMA

Perjantaina 19.1.

I lohko:
1. Etelä-Tapiolan lukio
2. Itä-Suomen suomalais-venäläinen koulu, Joensuu
3. Helsingin kuvataidelukio

Klo 14–15
Etelä-Tapiolan lukio – Itä-Suomen suomalais-venäläinen koulu (302)

klo 16–17
Helsingin kuvataidelukio – Etelä-Tapiolan lukio (302)

klo 17–18
Itä-Suomen suomalais-venäläinen koulu – Helsingin kuvataidelukio (302)

II lohko:
4. Kulosaaren lukio
5. Tikkurilan lukio
6. Olarin lukio

klo 14–15
Kulosaaren lukio – Tikkurilan lukio (303)

klo 16–17
Olarin lukio – Kulosaaren lukio (303)

klo 17–18
Tikkurilan lukio – Olarin lukio (303)

III lohko:
7. Tuusulan lukio
8. Herttoniemen lukio
9. Leppävaaran lukio
10. Kallion lukio

klo 14–15
Tuusulan lukio – Herttoniemen lukio (304)

klo 15-16
Leppävaaran lukio – Kallion lukio (302)

klo 17-18
Leppävaaran lukio – Tuusulan lukio (304)

klo 18-19
Kallion lukio – Herttoniemen lukio (302)

IV lohko:
11. Joensuun normaalikoulu
12. Keravan lukio
13. Tapiolan lukio
14. Helsingin normaalilyseo

klo 15–16
Joensuun normaalikoulu – Keravan lukio (303)

klo 16–17
Helsingin normaalilyseo – Tapiolan lukio (304)

klo 18–19
Keravan lukio – Tapiolan lukio (303)

klo 19–20
Joensuun normaalikoulu – Helsingin normaalilyseo (304)

V lohko:
15. Englantilaisen koulun lukio
16. Oulunkylän yhteiskoulu
17. Vuosaaren lukio
18. Helsingin medialukio

klo 15-16
Englantilaisen koulun lukio – Oulunkylän yhteiskoulu (304)

klo 18-19
Vuosaaren lukio – Helsingin medialukio (304)

klo 19-20
Englantilaisen koulun lukio – Vuosaaren lukio (302)

klo 19-20
Oulunkylän yhteiskoulu – Helsingin medialukio (303)

Väittelyt lauantaina 20.1.

VI lohko:
19. Linnankosken lukio, Porvoo
20. Kouvolan yhteislyseo
21. Tampereen yliopiston normaalikoulun lukio

klo 10–11
Linnankosken lukio – Kouvolan yhteislyseo (302)

klo 12–13
Tampereen yliopiston normaalikoulun lukio – Linnankosken lukio (302)

klo 14–15
Tampereen yliopiston normaalikoulun lukio – Kouvolan yhteislyseo (303)

VII lohko:
22. Salon lukio
23. Luostarivuoren lukio, Turku
24. Rovaniemen lyseonpuiston lukio

klo 11–12
Salon lukio – Rovaniemen lyseonpuiston lukio (302)

klo 12–13
Luostarivuoren lukio – Salon lukio (303)

klo 14–15
Rovaniemen lyseonpuiston lukio – Luostarivuoren lukio (304)

VIII lohko:
25. Turun klassillinen lukio
26. Turun lyseo
27. Raision lyseo

klo 11–12
Turun klassillinen lukio – Raision lyseo (303)

klo 12–13
Turun lyseo – Turun klassillinen lukio (304)

klo 14–15
Turun lyseo – Raision lyseo (302)

PUOLIVÄLIERÄT

klo 10–11
Lohkojen I – II voittajat (303)

klo 10–11
Lohkojen III – IV voittajat (304)

klo 16–17
Lohkojen V-VI voittajat (302)

klo 16–17
Lohkojen VII – VIII voittajat (303)

Välierät
klo 13–14

Puolivälieräottelun voittajat lohkoista I-IV (303)

klo 18–19
Puolivälieräottelun voittajat lohkoista V-VIII (302)

FINAALI lauantaina kello 20.30 – 21.30 Siltasaari-salissa