Aikataulu

Tarkemmat tiedot alustajista löydät alustajat-sivulta!

Perjantai 19.1.

Siltasaari-sali

12.30: Helsingin nuorten ajattelijoiden puheenjohtaja Saara Kemppainen avaa tapahtuman

12.45: Helsingin työväenyhdistyksen toimitusjohtajan Osku Pajamäen tervehdys Nufitille

13.00–14.20: Erkki Tuomioja: Olkaa realisteja, vaatikaa mahdottomia!
Haastajat: Vivi Säiläkivi ja Touko Hanhijoki
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

14.30–15.50: Tuomas Vesterinen: Epänormaalin diagnoosi – kulttuurin vaikutus mielenterveysongelmiin
Haastajat: Tatiana Hoikkala ja Venla Hannuksela
Puheenjohtaja: Annis Riekkinen

16.00–17.20: Saara Särmä: Absurdit kehoihanteet ja läskiaktivismi
Haastajat: Maija Alander ja Heini Sutela
Puheenjohtaja: Emilia Toivanen

17.50 Vapaa-ajattelijat ry luovuttaa Väinö Voipio -palkinnon Nuorten filosofiatapahtumalle

18.00–19.20: Laura Antola: Maailmankuva supersankarisarjakuvissa
Haastajat: Essi Kuukka ja Atte Timonen
Puheenjohtaja: Niklas Virkkala

19.30–21.00: Juuso Kekkonen: Stand up -luento komediasta, absurdiudesta ja elämästä
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

Karl Lindahl -sali

14.30–15.50: Inkeri Koskinen: Päättömiä juttuja – miksi näennäistiede myy?
Haastajat: Lari Hokkanen ja Mika Leinonen
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

16.00–17.20: Karoliina Lummaa: Johdatus posthumanismiin
Haastajat: Joona Wallman ja Sampo Rapeli
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

18.00–19.20: Jyrki Nummi: Mihin hävisi karnevalismi Tuntemattomasta?
Haastajat: Tomi Kristeri ja Toivo Hursti
Puheenjohtaja: Annis Riekkinen

19.30–21.00: Jouko Väänänen: Cantorin paratiisi ja matematiikan totuudet
Haastajat: Otto Rajala ja Essi Salmenkivi
Puheenjohtaja: Niklas Virkkala

Lauantai 20.1.
Filosofiset teehetket

Siltasaari-sali

10.30–11.50: Eliisa Vainikka: Nettimeemien absurdi huumori – politiikkaa vai pilailua?
Haastajat: Mihkal Jouste ja Valo Inkinen
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

12.00–13.20: Henry Vistbacka: Absurdia päihdepolitiikkaa
Haastajat: Peppi Hartikainen ja Emilia Toivanen
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

14.00–15.20: Teppo Eskelinen: Absurdi rikkaus globaalina ongelmana
Haastajat: Juuso Pikkarainen ja Ville Lovikka
Puheenjohtaja: Emil Lehmonen

15.30–16.50: Mikko Salo: Fakta ja fiktio uutisissa
Haastajat: Kaisla Kaheinen ja Okko Karvonen
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

17.30–18.50: Mikko Paatero: Turvallisuuspolitiikan tabut
Haastajat: Iiris Suomela ja Juho Saarela
Puheenjohtaja: Emil Lehmonen

19.00–20.20: Perttu Häkkinen: Irrationalismi, okkultismi, filosofia
Haastajat: Ville Koistinen ja Antti Peura
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

20.20: Prometheus-palkinnon jako

20.30: Sokrates-väittelykilpailun finaali

Karl Lindahl -sali

12.00–13.20: Elisa Aaltola: Ajatteleva eläin
Haastajat: Maija Paunu ja Iiris Laisi
Puheenjohtaja: Essi Kuukka

14.00–15.20: Lilja Tamminen: Metamodernismi ja nykyinen poliittinen ilmapiiri
Haastajat: Amos Wallgren ja Volo Mykhalevych
Puheenjohtaja: Anna Vuorjoki

15.30–16.50: Kirsi Monni: Tanssin kolme strategiaa absurdin käsittelemiseksi
Haastajat: Minna Parvio ja Diego Salvador
Puheenjohtaja: Anna Vuorjoki

17.30–18.50: Mira Eskelinen: Sukupuolen mielettömyys
Haastajat: Juno Lehtinen ja Venla Karlsson
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

19.00–20.20: Samu Nyström: Helsinki ja helsinkiläiset sisällissodassa 1918
Haastajat: Varpu Kurkilahti ja Sofia Kemppinen
Puheenjohtaja: Essi Kuukka