Aikataulu

Tarkemmat tiedot alustajista löydät alustajat-sivulta!


Perjantai 11.1.2019

Siltasaari-sali

12.30: Aloituspuheenvuorot

13.00-14.20: Otso Kivekäs: Maailman toimivin kaupunki
Haastajat: Touko Hanhijoki ja Saku Vainionpää
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

14.30-15.50: Paavo Pylkkänen: Tarvitseeko fysiikka “kaiken teoriaa”?
Haastajat: Mika Leinonen
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

16.00-17.20: Heidi Lindén: Täydellinen sananvapaus
Haastajat: Touko Hanhijoki ja Diego Salvador
Puheenjohtaja: Otso Norblad

18.00-19.20: Michael Laakasuo: Tekoäly, uusi jumala?
Haastajat: Mitja Mieskolainen
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

19.30-20.50: Raisa Omaheimo: Täydellinen vitsi
Haastajat: Valo Inkinen ja A. Oksanen
Puheenjohtaja: Essi Kuukka

Karl Lindahl -sali

13.00-14.20: Malm Nordlund: Yhdessä yli sekasorron – tähtäimessä ekologinen kaupunkielämä
Haastajat: Maija Paunu ja Ella Prokkola
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

14.30-15.50: Mari K. Niemi: Täydellinen poliitikko
Haastajat: A. Oksanen ja Teemu Kovanen
Puheenjohtaja: Varpu Kurkilahti

16.00-17.20: Matti Häyry: Geneettisesti täydellinen ihminen
Haastajat: Gabriel Korhonen ja Maija Turunen
Puheenjohtaja: Lassi Saario

18.00-19.20: Teuvo Peltoniemi: Täydellisen maailman kohtalo – suomalaisten utopiayhteisöt maailmalla
Haastajat: Okko Karvonen
Puheenjohtaja: Varpu Kurkilahti

19.30-20.50: Antti Jauhiainen: Osallisuustalous: parempi talousjärjestelmä
Haastajat: Gabriel Korhonen ja Maija Turunen
Puheenjohtaja: Emil Lehmonen


Lauantai 12.1.2019

Siltasaari-sali

10.30-11.50: Association of Free Association: Täydellinen some, täydellinen internet
Haastajat: Mihkal Jouste ja Venla Hannuksela
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

12.00-13.20: Valtteri Lindholm: Täydellistä yritysideaa ei ole
Haastajat: Essi Kuukka
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

14.00-15.20: Ima Iduozee: Ihanteiden uudelleen määrittäminen
Haastajat: Laura Ylinen ja Valo Melvas
Puheenjohtaja: Essi Kuukka

15.30-16.50: Heikki Pursiainen: Utopiaa vastaan
Haastajat: Jara Kollei ja Janne Peuhkuri
Puheenjohtaja: Niklas Virkkala

17.30-18.50: Henri Hyvönen: Täydellinen mies
Haastajat: Diego Salvador ja Emil Lehmonen
Puheenjohtaja: Niklas Virkkala

19.00-20.20: Johanna Korhonen: Halutaan: täydellinen ihminen
Haastajat: Sampo Rapeli ja Joona Wallman
Puheenjohtaja: Otso Norblad

20.30: Sokrates-väittelykilpailun finaali

Karl Lindahl -sali

12.00-13.20: Ilkka Taipale: Periaatteen täydellisyys, toteutuksen epätäydellisyys
Haastajat: Sampo Rapeli ja Joona Wallman
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

14.00-15.20: Markku Roinila: Leibniz maailman epätäydellisyydestä eli pahan ongelmasta
Haastajat: Mika Leinonen ja Sakari Säynäjoki
Puheenjohtaja: Santeri Laurila

15.30-16.50: Sanna Aaltonen: Nuoruuden normit ja norminvartijat
Haastajat: Peppi Rosenberg ja Emilia Toivanen
Puheenjohtaja: Otso Norblad

17.30-18.50: Anita Välikangas: Miten tiede voi reagoida täydellisesti ilmastonmuutokseen?
Haastajat: Kati Systä ja Johan Hietanen
Puheenjohtaja: Saara Kemppainen

Ikävä kyllä Sanna Karhu joutui perumaan osallistumisensa klo 19.